Štvornásobná súdna maškaráda

Autor: Ján Sciranka | 24.10.2011 o 16:47 | (upravené 24.10.2011 o 17:07) Karma článku: 10,54 | Prečítané:  1044x

Dnes sa ku mne dostala zaujímavá informácia, po ktorej prečítaní som mal jemné deja vu. Tuším som ju počul resp. videl už asi naozaj trikrát. "Rastislav Žitný dostal za usmrtenie chlapčeka 2,5 roka." Že ste to už niekde počuli? Áno, presne tak. V médiách. A odkiaľ to majú médiá? Najprv okresný súd, potom krajský súd, následne opäť okresný súd a tentokrát neviem kto. Niekedy je mi naozaj do plaču pri pohľade na slovenské súdnictvo. Je normálne, aby v tomto štáte nedokázali odsúdiť jednoznačne vinného človeka len preto, že je verejne známy?

Hlavná príčina toho, že píšem tento článok, nie je ani tak stav súdnictva (nakoľko o ňom si urobí každý mienku aj bez môjho článku). Ide mi o to, že dotyčného človeka som stretol aj osobne a nečakal by som od neho podobné reakcie. Rasťa Žitného som stretol na jednej spoločenskej akcii, ktorá sa konala v rámci Ekonomickej univerzity v Bratislave, bol tam pozvaný ako hosť. Nakoľko som bol členom organizačného tímu tejto akcie, stretol som sa s ním samozrejme aj osobne. Prvý dojem - veľmi príjemný človek, vždy usmievavý, dalo sa s ním pokecať, nehrá sa na hviezdu. Podotýkam, že na uvedenú akciu došiel bez nároku na honorár. Vtedy som Rasťa Žitného bral ako naozaj skvelého človeka. Očividne zdanie občas klame.
Neviem si dokonale vysvetliť, ako môže takto vystupujúci človek na verejnosti zo seba vypudiť takú reakciu, akú zo seba vypudil v tomto prípade. Áno, stala sa strašná tragédia, prišiel o život malý nevinný chlapček, ktorý sa len vozil na bicykli a nikomu neprekážal. Povedzme si pravdu (aj keď ešte nie je žiaľ právoplatne potvrdená), že dotyčný chlapec zomrel rukou resp. volantom človeka, ktorý je verejne známy a u verejnosti do toho času obľúbený. Prečo odrazu stratil popularitu? Určite nie tým, že sa stala nehoda, tá sa môže stať hocikomu a hocikde bez toho, aby sme to nejakým spôsobom očakávali. Bolo to ale tým, že pán Žitný tú nehodu spôsobil svojou bezcharakternou jazdou. Ale aj to by sa ešte dalo prepáčiť, keby sa zachoval ako chlap. Namiesto toho, aby sa čo najviac snažil rodine zosnulého chlapčeka pomôcť, aby vzal bremeno viny na seba a postavil sa tomu tak, ako sa tvári na verejnosti, sa pán exmoderátor obhajuje tým, že stratil na pár sekúnd vedomie. Vrchol drzosti je to, že nezobral niekde v sebe kúsok odvahy a ani sa len neospravedlnil trpiacej rodine, vedome ignoruje pojednávania a neustále o sebe vyhlasuje, aký je on nevinný a že nehode nedokázal zabrániť. Áno, pán moderátor, nedokázali ste to, pretože v 139 km rýchlosti v ostrej zákrute je naozaj ťažké predísť veľkej tragédii. Ale niekto si asi myslí, že je tu "pán tvorstva" a že jeho sa problémy obyčajných ľudí netýkajú.

Je mi naozaj ľúto, že slovenské súdy musia spraviť pomaly osem posudkov, ktoré vyjadria to isté - RASTISLAV ŽITNÝ JE VINNÝ, aby sa trpiaca rodina dočkala spravodlivosti, ktorá bude síce len malou náplasťou, ale predsa sa odťaží aspoň nejaký ten balvan na duši. Tak sa pýtam - skončí niekedy táto štvornásobná súdna maškaráda? Verím, že áno, lebo niekde v kútiku srdca verím, že existuje aj spravodlivosť, ktorá neberie ohľad na postavenie obvineného.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?