Bude nám tu vládnuť duch?

Autor: Ján Sciranka | 6.11.2011 o 17:30 | (upravené 6.11.2011 o 20:17) Karma článku: 7,40 | Prečítané:  1081x

Súčasná politická situácia na Slovensku naznačuje, že nielen Slováci sú ľahko manipulovateľní (viď cca 40 %-né preferencie Smer-u), ale aj to, že už aj niektorí politici tak trochu strácajú politickú súdnosť. V tomto článku nájdete prierez súčasným politickým spektrom a po jeho prečítaní si myslím, že je na mieste otázka "Komu v tomto štáte už možno veriť?"

Voľby sa pomaly, ale isto blížia a ja osobne momentálne nemám naozaj veľa alternatív na to, aby som šiel niekoho voliť. Neviem, ako je na tom ostatná "Slovač", ale je smutné, že si človek môže na základe reálnych činov a reálnej politiky vybrať jeden politický subjekt. Mám si nebodaj vybrať Ficovu stranu mecenášov, zbohatlíkov, demagógov a populistov, ktorý sa neštítia rozkradnúť štátny majetok a ísť voči vlastnému presvedčeniu kvôli hrabaniu preferencií? Stranu, ktorá svojimi vyjadreniami a politikou neustále zavádza verejnosť tak, ako to robí Orbán v Maďarsku, ktoré mimochodom už je pomaly v podobných problémoch ako Grécko. Mám si nebodaj vybrať Dzurindovu stranu síce odborníkov a ľudí, ktorí sa neboja robiť odvážne reformy, ale zároveň ľudí, ktorí nedokázali zakryť podobné kauzy ako má Ficova strana a ľudí, ktorí menia svoje názory na základe toho, čo povedia "perfekcionisti" v Bruseli. Mám si vybrať Fígeľovu stranu farizejov a ľudí bez chrbtovej kosti, ktorí sa skrývajú za rúškom cirkvi a náboženstva a popritom by ostali za každú cenu pri moci, nech to stojí hoc aj tú "česť" byť s Ficom vo vláde (http://www.topky.sk/cl/100535/1289669/Hrusovsky--Pre-KDH-je-Smer-prijatelnejsi-partner-nez-SaS). Strana, ktorej jediným plusom, je Daniel Lipšic. Podľa mňa, keby som hľadal vo výkladovom slovníku slovíčko Farizej, tak tam s vysokou pravdepodobnosťou hraničiacou so 100 %-ami nájdem fotku P. Hrušovského. Mám si nebodaj vybrať stranu Most-Híd, ktorá svojim konaním síce výraznou mierou pomáha pri realizovaní nevyhnutných reforiem a na jej čele je človek, ktorého ja osobne považujem dlhé roky za slušného politika, ale zároveň strana, ktorá sa tiež v zásadnej otázke podvolila európskemu tlaku a odsúhlasila spolu s ostatnými navýšenie eurovalu. Strana, ktorej hlavnou agendou stále ostávajú otázky menšín. Mám si nebodaj vybrať Slotovu SNS, stranu opilcov, zlodejov a zbohatlíkov, ktorý ani len neskrývali tie nechutné kauzy, ktorými nás tu počas štyroch rokov svojho vládnutia kŕmili. Strana, ktorej sú prednejšie nástenky ako reálne tendre a v neposlednom rade strana, ktorá absolútne nemá čo ponúknuť. Mám si nebodaj vybrať Mečiarovo HZDS? To hádam ani nepotrebuje komentár.

No čo tu ešte máme v ponuke? SMK? Nebláznite, ľudia - čestným členom je stále človek, na ktorého keď pozriem, tak mám mierne pocity nepokoja v žalúdku (veď ako hovorí jeden klasik - http://hnonline.sk/slovensko/c1-22102670-prestrelka-slota-kontra-csaky). NAS? Myslím, že bláznivých Aničiek sme tu už mali dosť. Dúfam, že si to spolu so Slotom pekne rozdelia FIFTY-FIFTY - jeden aj druhý po 3 %. O ostatných sa hádam už ani nebudem zmieňovať, nemá to veľmi zmysel. Snáď čerešnička na torte - strana SSS Noriky Mojsejovej - toto už hraničí aj s mierne laxatívnym účinkom.

Z toho všetkého, čo som tu vymenoval, ostalo zopár politických strán, ktoré by bolo možné voliť. Strana Richarda Sulíka, ktorá neustále podporovala vládu I. Radičovej a kvôli jednému rozkolu ich hodili cez palubu.Strana, ktorá si stála za svojím názorom a ktorá sa snažila zachrániť peniaze slovenských daňových poplatníkov. Strana je momentálne izolovaná kvôli tomu, že nehlasovala proti svojmu presvedčeniu. Mohli to robiť aj kvôli tomu, aby si nahrabali preferencie? Áno, mohli, ale ja osobne im za ich postoje, vyjadrenia a skutky veľmi rád ten hlas odovzdám. Do úvahy by hádam ešte prichádzali aj takí exoti ako Matovič, Zajac či Palko, ale to by ma museli ešte hodne presvedčiť.

To je ponuka. A teraz sa pozrime na vyjadrenia politikov. Reálnu šancu dostať sa do parlamentu má zhruba 8 politických subjektov - SMER, SDKÚ-DS, KDH, MOST, SAS, SNS, SMK, OĽ Matoviča.

Smer nevylučuje nikoho (ako inak - ku "korýtku" s hocikým). SNS taktiež, je otázne či sa do parlamentu dostanú. Dúfam, že nie. KDH sa nikdy jasne nevyjadrí - nájdeme si spoločne slovíčko Farizej vo výkladovom slovníku. MOST vylučuje koalíciu iba so Smerom. SAS vylučuje iba SMER a SNS. SDKU vylučuje SMER, SNS a SAS. Nikto nechce ísť so Smerom, pričom je takmer jasné, že Smer bude mať najväčšiu podporu. Nikto nechce ísť so SAS, pričom je jasné, že SAS sa do parlamentu dostane a to sa všetci budú modliť, aby sa nestali lídrom pravice. Každý hovorí o dvoch alternatívach - samotný SMER (neverím, že dosiahne nadpolovičnú väčšinu) alebo koalícia SDKU-KDH-Most (tí tú väčšinu určite nedosiahnu). Matovičovci majú šancu dosiahnuť možno tých potrebných 5 %.

Tak sa teda naozaj pýtam. To nám tu bude v budúcnosti vládnuť duch? Momentálne to totiž vyzerá tak, že áno.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?