Pravda o Gorile

Autor: Ján Sciranka | 21.2.2012 o 0:14 | (upravené 21.2.2012 o 9:12) Karma článku: 19,14 | Prečítané:  5376x

V posledných týždňoch mám taký pocit, že sa odhaľuje čoraz viac pravdy ohľadom kauzy Gorila...avšak na druhej strane mám taký pocit, že väčšinou len na jednu stranu. Myslím, že občania by sa mali pozerať tak trošku aj opačným Smerom. Nie som prívržencom ľavice a som síce prívžencom pravice, avšak práve táto Gorila a aj udalosti okolo eurovalu a pádu vlády mi otvorili oči smerom na SDKÚ-DS. Avšak poviem Vám pravdu, je mi Dzurindu tak trochu aj ľúto, lebo celá jeho politická kariéra sa rúca do pekla, a to len kvôli tomu, že ho dobehla jeho ješitnosť. Čo mňa osobne ale trápi je to, že si myslím, že až takýto pád si nezaslúžil. Áno, je namočený v rôznych kauzách a snažil sa hrať rôzne politické hry, avšak povedzme si dve pravdy - prvá je tá, že pre Slovensko (či už sa nám to páči alebo nie) urobil veľa dobrej roboty. A druhá je tá, že to si naozaj myslíme, že bol jediný? Veď všetci dobre vieme, ako to naozaj je. Väčšina politikov je v tom všetkom namočená. Pýtam sa, prečo sa tu vedie štvavá kampaň len voči Dzurindovi a Miklošovi a pritom sú tu oveľa väčšie Gorily, ktoré len tíško čušia a čakajú na voľby. Je to podľa mňa maximálne nefér a dokážem to napr. na Gorile.

V tomto článku sa budem snažiť uviesť základné fakty zo spisu Gorila, úsudok nech si už každý spraví sám a na základe toho nech sa aj rozhoduje v blížiacich sa voľbách. Je potrebné podotknúť, že stále sa jedná o údajné skutočnosti, ktoré ešte neboli overené a vyšetrené, ale  nakoľko pravosť prepisov bola potvrdená, je na mieste sa týmto otázkam venovať.

Pozrime si účasť jednotlivých politických strán a ich predstaviteľov v tejto megakauze podrobnejšie (vyberám tie najzávažnejšie - http://skgorila.tumblr.com/):

"Haščák má pre Malchárka (ANO) pripravený zoznam 11-15 vecí v SE nad 100 mil. Sk, ktoré sa budú realizovať. Spolu ide o vyše 1 miliardu Sk. Všetky veci nad 20 mil. Sk schvaľuje dozorná rada SE."

"Haščák rozpráva, že zatiaľ dal Ľubošovi Ševčíkovi pokyn na jeden obchod - súťaž na informačný systém do SE. Budú 3 záujemcovia o dodávku (SAP, Logica a ešte jedna firma). Súťaž musí vyhrať SAP za 390 mil. Sk. Spravodlivá cena je okolo 350 mil. Sk Malchárek (ANO) dostane províziu 25 mil. Sk."

"Malchárek chce vyjsť v ústrety Enelu v neprospech SR, za čo požaduje motiváciu 1 mld. Sk. Odovzdanie provízie má prebehnúť cez navýšenie ceny. V prípade realizácie by Haščák z 1 mld, Sk navyše za PPC dal väčšinu Malchárkovi (ANO), niečo SDKÚ. Nejakých 50 mil. Sk by Haščák dal aj KDH. Malchárek by mohol zarobiť životné peniaze."

"Haščák delí províziu z obstarávania informačného systému v SEPS za cca 165 mil. Sk, ktorý je už schválený v dozornej rade SEPS - 10 miliónov Malchárkovi, 10 miliónov Oszkárovi Világimu. Világi sa zatiaľ neprihlásil. Ak sa neprihlási celých 20 miliónov pôjde Malchárkovi (ANO)."

"Rozvodné závody - Z celkových 4,7 mil. EUR za poradcu pôjde 2,7 mil. EUR pre poradcu a 2 mil. EUR je na rozdelenie. Haščák tak bude musieť niečo dať aj Igorovi Grošaftovi - SDKÚ-DS (5-7 mil. Sk) a Stanislavovi Janotovi - KDH (3-5 mil. Sk). Väčšina ale pôjde Malchárkovi, Bubeníkovej a Juricovi. SDKÚ (Igor Kucej, Gabriel Palacka) chce ošetriť tak, že im ponúkne spoluúčasť na delení provízie z priameho predaja zvyšného minoritného balíka SSE a VSE (Palacka vypláca aj Mikloša)."

"Provízia za priamy dopredaj 41% balíka akcií ZSE patrí podľa dohôd SMK. U ZSE sa očakáva predajná cena okolo 300 mil. EUR čo predstavuje pre SMK províziu od nemeckého E.ON Energie AG (súčasný vlastník 49% akcií ZSE) cca 4 -6 mil. EUR"

"Transpetrol - Zatiaľ je z cca 100 mil. USD hodnoty transakcie dohodnutá provízia vo výške 3,5 mil. USD, pričom Haščák chcel, aby celá provízia išla Malchárkovi. Hybnou silou v transakcii je ale SMK, ktorá bude rozdeľovať províziu a provízia pôjde napoly medzi Malchárka (ANO) a SMK. Motiváciou nie je iba provízia ale najmä vzťah Transpetrolu k Slovnaft (MOL). Osobami z SMK za transakciou sú predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Transpetrolu Štefan Czucz, predseda SMK Béla Bugár a pravdepodobne aj Világi."

"Fond národného majetku - Prebehli viaceré vzájomné stretnutia medzi Bubeníkovou, Ivanom Miklošom, Gabrielom Palackom, Igorom Kucejom a Jozefom Kojdom. Bubeníková bola z uvedenej privatizačnej komisie odvolaná. Vzápätí bola na intervenciu Haščáka opäť do komisie prijatá. Haščák vysvetľuje Malchárkovi, že Bubeníková urobila pre SDKÚ veľa napr. provízia 100 mil. Sk za privatizáciu Paroplynového cyklu, provízia za ZSNP Žiar nad Hronom a z mnohých ďalších vecí a nemôžu ju len tak odvolať z komisie."

"Privatizácia letiska M.R.Štefánika - Haščák ponúkol predstaviteľom Novapharm, s.r.o. 50 mil. Sk za uvedený prenájom (bez hodnoty). J&T už predtým ponúklo 20 mil. Sk. Haščák po
čase zvýšil ponuku na 80 mil. Sk za zmluvu bez hodnoty, čo by malo vlastne predstavovať úplatok pre Prokopoviča. Haščák si ešte nie je istý, či Prokopovičovi (SDKÚ-DS) vôbec niečo dá, pretože im Prokopovič robí problémy (nielen pri privatizácii letiska). Uvažuje o možnosti použiť na neho donucovacie prostriedky (kladivo) cez Dzurindu a Palacku."

Účasť osobného tajomníka predsedu strany SMER-SD - Františka Határa:

"Haščák doniesol Határovi peniaze v hotovosti na financovanie volebnej kampane SMERu (v zmysle dohovoru viď stretnutie Haščák, Határ, 18.5.2006), ktoré odovzdáva Határovi -konkrétnu sumu nespomínajú."

"Határ hovorí, že včera boli v SMERe Zuzana Martináková a Lukeš na utajenom stretnutí (len s Ficom a podpredsedami SMERu Paškom a Kaliňákom). Rokovali o možnej povolebnej koalícii."

 

"Határ súkromne požiadal Haščáka, či by mu neposkytol 1 mil. Skk na súkromné účely, s čím Slávo súhlasil a nechcel to ani papierovo potvrdiť a zazmluvniť, nakoľko si dôverujú. Stačí, keď mu to do 1 - 2 rokov vráti. V rámci tohoto mu Slávo poradil, aby nešiel do DR, kde sú zahraniční investori, ako príklad
uviedol SPP, kde síce každý v DR dostane v rámci tantiemov 1 - 2 mil. Skk, ale nech si vyberie napr. SEPS, GOVCO, Nár. diaľničnú spoločnosť a pod. Taktiež mu odporučil miesto v prezídiu FNM, ktorý bude ešte aspoň tri roky fungovať a kde bude dostávať okolo 50 - 80 tis. mesačne."

"Határ sa pýta ako chcel Haščák pomôcť Smeru. Haščák hovorí, že tak aby to malo význam. Hovorí, že by im dal dajme tomu 5 mil. Sk. Határ hovorí, že im Haščák pomohol aj v minulosti. Határ hovorí, že by privítali pomoc pre zamestnancov Smeru (17 zamestnancov) a pre ľudí, ktorí im pomáhajú v kampani. Ide o čierne peniaze navyše oproti oficiálnemu príjmu. Haščák hovorí, že na budúci týždeň by vedel dať dokopy aj hotovosť, ktorú by mohol Határovi odovzdať."

"Határ hovorí, že sa dozvedel, že Dzurinda (SDKÚ-DS) a Hrušovský (KDH) dostali od Siemensu 200 mil. Sk cez Mníchov. Haščák si myslí, že to nie je pravda. Határ hovorí, že sa to dozvedeli od človeka zo Siemensu, čo mal na starosti prevody v súvislosti s obchodom. Haščák hovorí, že Siemens dáva peniaze len za konkrétne obchody. Határ hovorí, že išlo práve o nejaký konkrétny obchod za 2 mld. Sk. Malo ísť o nejaký starší obchod na MV SR, ktorý malo dohodnuté KDH. Keď sa o tom dozvedel Dzurinda, tak KDH muselo s ním ísť napoly."

Účasť Róberta Fica:

- debata prevažne o povolebnej spolupráci a financovaní Smeru

- "Fico hovorí, že Haščák môže s Paškom dlhodobo počítať. Z krátkodobého hľadiska ale Paška neurobí nič, čo by mu zväzovalo ruky. Haščák bol raz s Paškom pred 5 rokmi (stretnutie cez Flašíka). Haščák ide budúci týždeň do Londýna na 2 dni. Fico mu dohodne stretnutie s Paškom."

Z uvedených faktov možno vypovedať, do akej miery sa jednotlivé politické strany zúčastňovali týchto pochybných praktík od rozdeľovania provízií až po financovanie strán finančnými skupinami. Ako vidíme, najviac sa tam spomínajú predstavitelia strany ANO, predovšetkým Jirko Malchárek - cca 26 mil. EUR. Nasleduje SDKÚ-DS a jeho predstavitelia vrátane Bubeníkovej - cca 13 mil. EUR, SMK - cca 8 mil. EUR a KDH - cca 5 mil. EUR.

Samozrejme netreba zabúdať na financovanie strany SMER-SD, ktoré sa v tomto spise neuvádza v konkrétnom čísle a aj na fakt, že predseda tejto strany je ako jediný politik aktívne zúčastnený v spomínanom byte, čo z neho robí jediného priameho politického aktéra tejto megakauzy.

Pre doplnenie celkovej ilustrácie tohto spisu je dobré možno spomenúť, kto z politikov tu bol najviac spomínaný:

Róbert Fico - Smer-SD - 107x

Jirko Malchárek - ANO - 89x

František Hatar - osobný tajomník predsedu SMERU - 63x

Mikuláš Dzurinda - SDKÚ-DS - 4x

Ivan Mikloš - SDKÚ-DS - 4x

Toto sú hlavní aktéri, ale samozrejme sa tam spomínajú priamo s províziami aj mená politikov ako Hrušovský či Bugár - politici, ktorí doslova strkajú hlavu do piesku a len sa modlia, aby sa do nich médiá "neobuli". Aj keď povedzme si opäť pravdu, zaplatené médiá na nich kydať nebudú.

Všimnime si údaj pri mene Mikuláš Dzurinda - nielenže je tam spomínaný veľmi málo (aj keď jeho strana pre zmenu veľmi často), ale dokonca sa jeho meno priamo nespája s nejakou províziou, keď neberiem do úvahy údajných 200 mil. Sk, ktoré si mal rozdeliť s Hrušovským, čo však v tomto spise nie je explicitne dokázané. Ide totiž len o domnienku pána Határa.

Čo mňa ale najviac zaráža je to, že médiá a občania neustále útočia na politika, ktorý sa v Gorile spomína 4x a je tu spomínaný vždy nepriamo, namiesto toho, aby útočili na politika, ktorý sa v spise spomína 107x, pričom on ako JEDINÝ z aktívnych politikov bol PRIAMO v konšpiračnom byte, a teda je JEDINÝ politik, ktorý čelí PRIAMEMU podozreniu. Na to však médiá akosi často zabúdajú a doslova rúcajú v priamom prenose kariéru Mikuláša Dzurindu, ktorého samozrejme neospravedlňujem, lebo určité má "svoje maslo na hlave". Avšak nezdá sa mi to veľmi fér. Poďme sa baviť aj o Ficovi....o MALCHÁRKOVI, ktorý preukázateľne rozkradol tento štát či o Hrušovskom alebo Bugárovi, ktorý osobne stojí za transakciou Transpetrolu. To sme naozaj takí slepí? Alebo to robíme preto, aby sme našli LEN jedného vinníka?

Nepáči sa mi to a nepovažujem za korektné a spravodlivé, aby sa prehliadali takého závažné fakty a podozrenia, ktoré v ucelenom celku tvoria skutočnú pravdu o Gorile.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?