"Morálna žumpa" slovenských médií

Autor: Ján Sciranka | 29.2.2012 o 9:45 | (upravené 26.6.2012 o 15:08) Karma článku: 18,84 | Prečítané:  9648x

V súčasnosti sme svedkami asi najšpinavejšej predvolebnej kampane, aká tu kedy bola. Mečiar len tíško pozerá vo svojej Elektre a závidí, aký je on v podstate amatér oproti súčasným politickým či finančným špičkám. A mohutnú úlohu tu zohrávajú práve slovenské médiá, pri ktorých mám čím ďalej tým väčší pocit, a už pomaly aj uistenie, že sú financované veľmi vplyvnými ľuďmi, ktorí ťahajú nitkami slovenskej politiky.

Už aj v minulosti sa stávalo, že sa pred voľbami vyťahovali rôzne kauzy a neviem čo, ale teraz to už ide do takých obludných rozmerov, že normálne by som sa najradšej "spakoval" a odišiel odtiaľto, čo najďalej, ako sa dá. Veď toto naozaj nie je normálne. Namiesto toho, aby sa pred voľbami hovorilo o volebných programoch, o KONKRÉTNYCH riešeniach pre ľudí, o riešeniach a možnostiach zvyšovania životnej úrovne občanov, sa tu médiá neustále venujú rôznym gorilám, sasankám a podobným kauzám, ktoré zámerne vyťahujú určité osoby, aby poškodili tie iné.

Pýtam sa, v akom štáte to preboha žijeme, že sa tu nedokáže viesť zmysluplná debata o zmysluplných veciach, ktoré naozaj ľudí zaujímajú. Mám pocit, že médiá sa predbiehajú, ktoré skôr vytiahne nejakú žumpu na niekoho iného. Momentálne zrejme najjagavejším príkladom je kauza Sasanka, ktorá rezonuje všetkými médiami a začína už zachádzať naozaj do obludných rozmerov, pričom tu máme obludnú megakauzu Gorila, ktorá sa postupne zatláča do úzadia NAJMA zo strany médií.

Poďme sa pozrieť trošku na to, ako jednotlivé médiá informujú o súčasnej politickej situácii a akou mierou:

Televízia TA3

Túto televíziu som si obľúbil asi pred rokom, keď som ju vždy pozerával a hľadal tam nové a nové informácie zo súčasného diania, ale musím naozaj kriticky poznamenať, že práve tu vidím posun k najhoršiemu. A to práve od nástupu pána Gučíka do vedenia televízie. Dovtedy som nemal problém túto televíziu pozerať, ale v posledných mesiacoch mám skôr opačnú tendenciu. Možno tu badať totiž jednoznačnú tendenciu o zavádzanie divákov pred parlamentnými voľbami v prospech jednej strany resp. malého okruhu strán. Môžem to dokladovať na rôznych príkladoch. Možno spomenúť napr. ich hlavný predvolebný spot, ktorý sa objavuje na obrazovke, v ktorom je súdnemu človeku absolútne zrejmé, ako tam televízia TA3 zvýhodňuje predsedu Smeru Roberta Fica pred ostatnými, ktorých výroky nejakým spôsobom diskreditujú od pána Matoviča cez Dzurindu, Radičovú a Fígeľa až po Sulíka. Druhý príklad sme mohli vidieť, keď sa na svetlo sveta minulý týždeň dostali nahrávky z Kočnerovho domu. Nielenže táto televízia k tomu hneď spravila reportáž, ktorú omieľala celý deň každú polhodinku, ale navyše si krátko po ich objavení na internete zavolala do štúdia Kaliňáka zo Smeru, aby danú situáciu okomentoval. Čo má preboha čo Kaliňák komentovať nahrávky zo Sasanky BEZ POLITICKÉHO OPONENTA. To je najdôležitejší fakt - BEZ POLITICKÉHO OPONENTA!!! Čo je on vyšetrovateľ alebo čo? To už si mohli rovno zavolať Dzurindu alebo neviem koho. Veď to je smiešne. To, že si pán Fico vyberá hostí, s ktorými bude chodiť do relácií, je nám všetkým známe, ale že sa televízia TA3 zníži k takýmto praktikám, som naozaj neveril. Taktiež tlačová beseda pána Kočnera - televízia tu dala takmer 2 hodiny čistého času na vyjadrenie POCITOV človeka, ktorý je považovaný za kontroverznú osobu spájanú s mafiou, ktorý má veľmi nadštandardné vzťahy so súčasným prokurátorom Dobroslavom Trnkom a ktorý aj v minulosti používal nekalé praktiky pred parlamentnými voľbami. Pýtam sa, kto je Marián Kočner, že dostal tak veľký priestor v mienkotvornej televízii, kde stihol okydať najviac stranu SAS, ale samozrejme aj ostatné PRAVICOVÉ strany. Ani zmienka o Gorile či pochybnom financovaní strany Smer, o ktorom by ako "dobre informovaný" človek mal dobre vedieť. Táto tlačová beseda trvala, opakujem este raz, TAKMER 2 HODINY ČISTÉHO ČASU. Pre porovnanie - tlačová beseda zorganizovaná Asociáciou zamestnávateľských združení a zväzov, kde sa hovorilo o aktuálnych pálčivých problémoch, bola prerušená a vyseknutá z vysielania s tým, že televízia má naplánované ďalšie vysielanie. Prečo to neurobili v prípade pána Kočnera?!!!! Samozrejme to, že pán Fico bol v posledných mesiacoch asi 7x v diskusii v relácii V politike IBA s pánom Fígeľom, len dokresľuje celú mozaiku týchto nechutných mašinérií realizovaných vplyvnými ľuďmi nielen v tejto televízii.

Pre objektívnosť samozrejme nemôžem zabúdať na to, že stále si tu môžem pozrieť tlačové besedy či diskusné relácie, ktoré sú vysielané naživo, takže sa tam môžem dozvedieť potrebné informácie, o ktorých viem, že sa v priebehu priameho prenosu nedajú nejak zosekať pre účely potrebné k predvolebnej kampani.

 

Denník SME

Tu by sa tiež mohli nájsť nejaké tie prešľapy, ktoré zaváňajú nie veľmi objektívnym spravodajstvom. V prvom rade ma zarážala Bitka argumentov, v ktorej keď sa spustila, strana SAS v nej mala jednoznačnú prevahu, najprv som myslel, ze je to nejaký podvod, ale potom som v podstate nezmenil názor, len som si ho utvrdil, ale iným smerom, lebo v priebehu niekoľkých dní tam pribudlo toľko hlasov pre SDKÚ-DS, že momentálne tam jasne dominujú s 228 argumentami pre ich voľbu. Stačí si pozrieť nielen prieskumy, ale aj samotné názory na súčasnú SDKÚ a zistíme, že minimálne tu nie je niečo košér. Zaujímavá bola aj taká kauza Hayekovcov , pri ktorej vyšetrovatelia dospeli k záveru, že sa nič protiprávne nekonalo. Denník SME o tom dokázal v priebehu niekoľkých dní napísať 79 článkov a pošpiniť tak stranu SAS. A to už nebudem spomínať takých expertov, ako sú pán Fila a jemu podobný, ktorý majú naozaj "nezávislé" názory.

Zas treba pre objektívnosť povedať, že som stále čitateľom tohto denníka a stále verím, že sa nedostane na úplné dno slovenskej žurnalistiky. Samozrejme oceňujem možnosť vyjadrovania názorov prostredníctvom najrozšírenejšieho blogu.

 

Denník PRAVDA

Tu sa ani nesnažím hľadať relevantné informácie. O tomto denníku snáď najlepšie hovorí kauzička "Kali a bejby", v ktorom pán Kaliňák preukázateľne úkoloval redaktorov denníka Pravda, aby písali články podľa toho, ako sa to jemu hodí. Naozaj smutné zistenia. Jediné, čo dokázal Kaliňák povedať, je to, že Galko ho odpočúval nelegálne. Vtedy sa médiá obúvali do Galka jedna radosť, aký je on eštebák, hochštapler a komunista, lebo nelegálne niekoho odpočúva. Ja sa pýtam, prečo tie isté médiá takto nevyskakujú pri kauze Sasanka, kde bol bývalý predseda parlamentu NELEGÁLNE nahraný na video a pošpinený 10 dní pred parlamentnými voľbami bez akýchkoľvek relevantných dôkazov.

Netreba samozrejme zabúdať na to, že v denníku Pravda je zhruba 80 % článkov smerovaných proti pravici, resp. to z ich kontextu vyplýva. To tiež o niečom svedčí. "Kali" by zrejme mal byť aj viac sebakritický.

 

Toto sú tri základné príklady, kde som zaznamenal zaujímavé prešľapy slovenských mienkotvorných médií. Samozrejme môžem spomenúť aj to, že napr. v televízii Markíza sa dnes objavili asi také reči, že z "kamarátov" Kočnera a Sulíka už odrazu kamaráti nie sú a podobné drísty. Nevedel som, že keď si napr. ja pôjdem sadnúť s mojim známym profesorom z katedry na pivo raz za mesiac, že aj my sme kamaráti na život a na smrť. Ale budiš, vidno, že slovenské médiá si určité udalosti vysvetľujú po svojom. Taktiež sa nedali v rokoch 2006-2010 prehliadnuť diskusné politické relácie na STV O 5 minút 12, v ktorých pán vtedajší premiér diskutoval "sám so sebou".

 

Keď už sme pri Gorile či Sasanke, prečo sa vlastne nebavíme stále aj o hlasu podobnému Ficovi - nahrávku, v ktorej sa jasne hovorí o nelegálnom financovaní Smeru najbohatším Slovákom, uverejnil zo všetkých médií len portál Topky.sk, ktorý je považovaný síce za bulvár, ale v poslednom čase mám pocit, že čo sa týka politiky, je najnestrannejší. Zrejme to bude tým, že žije práve z toho, že na niekoho vytiahnu nejakú "bombu" bez ohľadu na to, o koho ide. Prečo už nehovoríme o kauzách, ktoré sa doteraz vyšetrujú a na ktoré sa akosi pozabudlo, typu nástenkový tender, predaj emisií, pozemky vo Veľkom Slavkove a pod. Prečo sa už nebavíme o platinových sitkách, o prenájme budov daňových úradov či o byte pána Fígeľa, prečo sa nehovorí o kauzách a rozkrádaniu pána Ďurkovského ako primátora Bratislavy, prečo sa nehovorí o províziách z Gorily, ktoré mali plynúť do rúk SMK a Bugára. Aspoň že sa hovorí o pochybnom financovaní strany 99 %, ktorá sa čím ďalej tým jasnejšie javí ako strana oligarchov.

Na záver už len chcem podotknúť a apelovať na slovenské médiá, aby sa nevenovali len špine a očierňovaniu pred parlamentnými voľbami, ale aj témam, ktoré najviac zaujímajú ľudí. Prečo sa nebavíme o tom, že každý jeden Slovák zaplatí sumu 214 eur do eurovalu, z ktorého väčšia časť pôjde do objektívne už KRACHUJÚCEHO Grécka. Prečo sa nebavíme o tom, že na vrchole Najvyššieho súdu sedí človek, ktorý je obviňovaný a ktorý dokonca aj priznal styky s človekom, ktorý je považovaný za mafiána? Tu už odrazu nie je problém s tým, že niekto sa stretáva so závadovým človekom? Prečo nehovoríme o tom, že prezident Ivan Gašparovič porušuje svoje ústavné povinnosti v priamom prenose, robí si z občanov dobrý deň a snaží sa zdržať vymenovanie riadne zvoleného generálneho prokurátora zrejme až do konania volieb. Prečo sa nebavíme o konkrétnych volebných programoch a o tom, že Smer má síce vraj najviac sociálny volebný program, ale na druhej strane aj to, ako Smer vo svojom programe verejne kŕmi ľudí komunistickými a socialistickými prázdnymi heslami, a o tom, že Sas má najlepší volebný program na riešenia problémov nezamestnanosti. Prečo sa nebavíme o tom, že podľa Fica už mali byť diaľnice dostavané v roku 2010 či o tom, že doteraz nebola zrušená trestnoprávna imunita poslancov? Taktiež sa poďme baviť o tom, kam sa posielajú peniaze slovenských daňových poplatníkov, ktoré schválili  zapredanci zo Smeru, SDKU, KDH či Mostu. Poďme sa však baviť aj o odmene pre pána Lopatku - riaditeľa Sociálnej poisťovne, ktorý si síce vykonal skvelú robotu, avšak tá odmena v takýchto časoch je pre obyčajných ľudí jednoducho nehoráznosťou.

Toto sú témy, ktoré zaujímajú ľudí, preto je potrebné vyzvať všetky médiá, aby prestali so špinavosťami a aby posledné dni predvolebnej kampane apelovali na korektnosť a objektívnosť poskytovaných informácií, inak žiaľ budeme len nemými svedkami morálneho úpadku slovenkých médií.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?