Vymaľované!!!

Autor: Ján Sciranka | 12.3.2012 o 23:50 | (upravené 13.3.2012 o 0:02) Karma článku: 7,46 | Prečítané:  552x

V nedeľu sme sa všetci prebudili do krásneho takmer slnečného "socialistického" rána. Nebudem tu komentovať vysledky volieb. Každý vie, ako dopadli, už tu o tom padlo nemálo blogov a bolo by to naozaj len zbytočné. Skôr by som chcel poukázať na fakt, akí ľudia rozhodujú o budúcnosti našej krajiny. A výsledok je naozaj fatálny.

Najprv si zhrnime oficiálne výsledky volieb zverejnené Štatistickým úradom SR:

Celkový počet oprávnených voličov - 4 392 451 (100 %)

Celkový počet voličov, ktorí uplatnili v sobotu svoje volebné právo - 2 596 443 (59,11 %)

Počet hlasov odovzdaných politickej strane SMER-SD - 1 134 280 (44,41 % z voličov, ktorí boli voliť)

Počet hlasov odovzdaných pravicovým stranám, ktoré sa dostali do parlamentu - 925 996 (35,66 %)

Tieto percentá sú už aj s prerozdelenými percentami strán, ktoré sa nedostali do parlamentu, t.j. počet hlasov politických strán, ktoré sa nedostali do parlamentu spolu - 536 167 (19,93 %).

Celkovo nešlo resp. odmietlo voliť 1 796 008 voličov, čo predstavuje 40,89 % oprávnených voličov.

Toto sú tvrdé dáta.

Poďme si z nich odvodiť tie dáta, ktoré by mali všetci ľudia čítať medzi riadkami, ako sa hovorí.

Najprv si povieme číslo, ktoré ukazuje porážku pravice v týchto voľbách. V čistom dokázali pravicové strany získať presne 21,08 % voličov (925 996/4 392 451*100). Vzhľadom na to, že ide o 5 politických strán možno hovoriť naozaj o slabom výsledku, avšak treba stále zdôrazniť fakt, že Smer má podchytené celé spektrum ľavicových voličov, takže možno brať pravicu ako celok, ktorá je alternatívou Smeru. Dôvodom môže byť hlavne nesúdržnosť pravice a taktiež špinavá kampaň, ktorou nepochybne tieto voľby boli poznačené. Taktiež veľa percent pravica stratila najmä u voličov, ktorí odmietli voliť, nakoľko boli znechutení a nedôverovali pravicovým politickým stranám.

Čisté percento Smeru v týchto voľbách je 25,82 % voličov (1 134 280/4 392 451*100). Tu treba mať na zreteli, že Smer-SD pohltil všetky strany od stredu do ľava vrátane ĽS-HZDS, veľkého percenta voličov SNS, KSS a SDĽ.

Takže tu vidieť jasný dôkaz toho, že nejde až o tak výraznú volebnú výhru, ako sa niektoré média a samozrejme politici Smeru snažia vykresliť. Rozdiel je LEN 4,74 % čistých voličských hlasov.

Ďalšia vec, ktorá je veľmi dôležitá, je zloženie voličskej základne Smeru a pravicových strán.

Celkový počet voličov Smeru je známy. Je všeobecne známe, že stranu Smer volia predovšetkým vyššie vekové kategórie už len preto, že starší ľudia potrebujú cítiť istoty, ktoré im momentálne sľuboval len Smer-SD, ako aj voliči so stredoškolským či len základným vzdelaním. Zhruba štvrtina voličov Smeru je vysokoškolského vzdelania. Tvrdia to mnohí politológovia.

Podľa posledného sčítania obyvateľstva tu žije zhruba 680 000 obyvateľov nad 65 rokov a zhruba 3,3 mil. občanov má najvyššie dosiahnuté vzdelanie základné alebo stredoškolské s maturitou. Práve tieto skupiny obyvateľstva tvoria základný voličský elektorát strany Smer. Samozrejme, treba tu zahrnúť aj rómske etnikum, ktorého prinajmenšom polovica volí zásadne stranu Smer, nakoľko im z toho často plynú aj určité hmotné výhody, najmä čo sa týka sociálnych dávok. Ich počet je zhruba 105 tis.

Povedzme si pravdu, práve tieto skupiny obyvateľstva vôbec resp. veľmi málo zaujíma politický život a informácie zväčša čerpajú len z mienkotvorných médií, ako sú televízie a denníky, po prípade iba z billboardov. Vzhľadom na to, akú špinavú kampaň viedli jednotlivé médiá túto kampaň, možno konštatovať, že väčšina týchto ľudí mala jemne "pokrivenú" realitu. Oprávnene hovorím napr. o televízii TA3. Len veľmi malá časť tejto populácie zaujímajú konkrétne volebné programy jednotlivých strán. O istých preferenciách týchto voličov hovoria aj rôzne videá.

Ako tvrdia politológovia, ale taktiež aj podľa rôznych blogov, internetových diskusií či rôznych občianskych diskusií, možno tvrdiť, že väčšina pravicových voličov volí najmä na základe volebných programov jednotlivých strán, ako aj na základe konkrétnych riešení ponúkaných stranami a nehovoriac o množstve informácií, ktoré si pred voľbou zhromaždia napr. vo forme porovnania jednotlivých programov. Tu vidieť aj dôvod toho, že práve mladí ľudia sú tí, ktorí sa zúčastňujú rôznych demonštrácií aj na základe informácií z internetu, ktorý nemožno vo väčšej miere cenzurovať, a teda títo voliči majú objektívne menej skreslenú realitu. Aj na základe väčšieho množstva informácií sa pravicoví voliči vo väčšej miere rozhodovali, či sa zúčastniť volieb alebo nie, čo malo aj veľký vplyv na tak vysoké percento nezúčastnených voličov.

Na záver je teda na mieste otázka. Kto vlastne rozhoduje o fungovaní a smerovaní tohto štátu? A kto by o ňom vlastne mal rozhodovať?

Odpoveď na prvú otázku možno pekne odvodiť z voličskej základne Smeru. Na druhú otázku je tiež jednoduchá odpoveď. Krajine by mali vládnuť odborníci, ktorý za sebou majú nejaké skúsenosti a ktorí v prvom rade vedia ponúknuť konkrétne riešenia na množstvo vzniknutých problémov. Keď sa pozrieme na volebný program Smeru, to si naozaj myslíme, že Róbert Fico a jeho družina je to správne pre Slovensko? To si naozaj myslíme, že o smerovaní Slovenska a lepšom fungovaní a smerovaní krajiny by mali rozhodovať starší ľudia či menej vzdelaná časť obyvateľstva? Ja osobne by som sa nikdy nedovolil vrtať murárovi či vodičovi kamiónu do remesla, lebo jednoducho by som to nezvládol a zlyhal by som. Toto je podstata problému. Preto práve výsledok týchto volieb je apel na voličov, ktorý odmietli ísť voliť z hocijakých dôvodov, že o nich rozhodujú ľudia, ktorí sú určite v niečom dobrí a nikto by im do toho nemal hovoriť, ale určite to nie je ekonomika a politika. Ak sa to do budúcnosti nezmení, nikdy sa na Slovensku nebudeme mať lepšie. Pretože je nad slnko jasnejšie, že pre Slovensko urobí viac politická strana s jasným volebným programom zložená z odborníkov ako politická strana s absolútne nejasným nič neprinášajúcim volebným programom a absenciou odborníkov.

Ľudia si ale vybrali a ja budem s veľkou zanietenosťou sledovať, ako sa títo ľudia podľa mojej mienky veľmi skoro "popália", lebo tým, že Fico zavedie opatrenia proti bohatým, nepoškodí im (nakoľko oni majú peňazí dosť), ale práve tým, ktorí ho volili.

Tak Slovensko, najedzme sa z polievočky, ktorú sme si sami navarili!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?