Cítim vo vzduchu "istoty"

Autor: Ján Sciranka | 15.3.2012 o 17:31 | (upravené 15.3.2012 o 22:03) Karma článku: 12,68 | Prečítané:  431x

Minule som si len tak zo záujmu ešte raz pozrel volebný program strany Smer ako víťaznej strany predčasných parlamentných volieb. Tie riešenia, ktoré chcú presadiť a o ktorých hovoria ako o správnych sociálnych riešeniach, mi naozaj naháňajú strach. A to nehovorím ako človek voliaci pravicové strany, ale ako občan Slovenskej republiky, ktorý sa zaujíma o spoločenské dianie. Nechcem maľovať čerta na stenu, pretože Fico ešte nezačal vládnuť, ale ak chce presadzovať také veci, ako neskôr v texte priblížim, tak sa toho naozaj desím.

Zatiaľ možno badať prvé "lastovičky" toho, že by to tu nemuselo byť až také hrozné. Ako prvú vec, ktorú Fico oznámil, že ide presadiť, je zrušenie trestnoprávnej imunity za podpory opozičných poslancov pravice. Na jednej strane je to veľmi dobrá správa. Na druhej strane ale bude potrebné si prečítať a posúdiť, ako bude tento zákon postavený a či tam nebudú nejaké výnimky, ktoré predsa len poslancov môžu zvýhodňovať. Nemôžem sa ale zbaviť pocitu tej falošnosti z Ficovej strany, keď zhruba pred 4 mesiacmi chýbali na zrušenie tejto imunity iba hlasy poslancov Smeru a SNS, a teraz sa tu ide predseda Smeru byť do pŕs za zrušenie imunity, len aby to ľudia vnímali tak, že za jeho vlády sa tak stalo. Ale dobre, radšej takto ako nikdy. Druhou vcelku dobrou správou sú fámy o vymenovaní viceguvernérky NBS Eleny Kohútikovej do kresla ministerky financií. Nakoľko viem, že táto pani je naozaj odborníčka vo svojom odbore, tak je to naozaj dobrá správa, ktorá len potvrdzuje to, že Fico sa bojí vymenovať nejakého člena Smeru, nakoľko nás čakajú ťažké rozhodnutia najmä v oblasti financií a keď si predstavím, že by mal byť ministrom financií pán Kažimír aj so svojim skvelými grafmi, tak ma až pot oblieva.

Toľko dobré správy. Žiaľ. Ďalšou informáciou, ktorú som sa dopočul, bola tá, že Michal Gučík ako končiaci generálny riaditeľ spravodajskej televízie TA3, o ktorej už mám svoj názor, mieri do kresla ministra kultúry. Tu je len vidieť jasné prepojenie tejto televízie so štruktúrami Smeru a aj dôkaz toho, ako TA3 manipulovala občanov pred voľbami, pričom teraz sa budú tváriť ako objektívni žurnalisti a pred ďalšími voľbami to príde zas. Ale o tom si môže urobiť názor každý sám. Keby mal Gučík aspoň štipku charakteru, tak počká aspoň 2 mesiace, než sa bude uchádzať o nejakú stoličku vo Ficovej vláde.

Ale teraz chcem prejsť k programu a riešeniam, ktoré navrhuje Smer. Vyberiem len zopár, ale tých najzávažnejších, z ktorých ja osobne radosť nemám. Je známe, že dosluhujúca vláda zanechala koncom minulého roka deficit štátneho rozpočtu na úrovni 3,86 % HDP, čo je pokles o zhruba polovicu oproti tomu, čo tu zanechala sociálna vláda Róberta Fica v roku 2010. Momentálny deficit je v číslach na úrovni zhruba 2,7 mld. Eur. Európska únia tvrdí, že ten deficit máme skresať na úroveň najviac 3 % HDP. Reálne alebo nereálne? Reálne, avšak s efektívnymi riešeniami.

Okrem všeobecných ničnehovoriacich fráz, ako je možné, aby sme sa tu mali lepšie a aby sme mali istoty, som vo volebnom programe Smeru našiel aj ZOPÁR konkrétnych riešení.

1. Zvýšenie sadzby dane z príjmu fyzických osôb z 19 na 25 % pri ľuďoch s hrubým príjmom nad 33 tisíc eur ročne - znie to síce ľúbivo pre ľudí, ktorí málo alebo stredne zarábajú, ale...33 000 Eur ročne znamená hrubý mesačný príjem na úrovni 2 750 Eur, poznám zopár ľudí, ktorí majú podobný príjem a za každého jedného z nich sa viem zaručiť, že na sebe tvrdo makali a že si takýto príjem naozaj zaslúžia, toto je len čistý nezmysel, ktorý zdaní ľudí, ktorí sa naozaj celý život snažili, aby sa mali dobre (oni aj ich rodiny), pričom podotýkam, že nie každý, kto má podobný príjem, ho nakradol...je to jednoducho opatrenie založené na závisti z toho, že niekto sa má lepšie, aj keď sa na to nadrel.....podotýkam, že progresívne zdaňovanie je tu zavedené jednak rovnou daňou (19 % z 300 Eur je niečo iné ako 19 % z 3 000 Eur, aby to bolo lepšie vidieť -> 57 Eur oproti 570 Eur) a to nepočítam ešte nezdaniteľnú časť základu dane, ktorá je po určitom dosiahnutí príjmu nulová, t.j. takému človeku sa vyrubuje daň z celkovej sumy príjmu nezníženej o túto nezdaniteľnú časť, čo znamená, že v konečnom dôsledku zaplatí omnoho viac ako človek so mzdou 300 Eur, ktorý dokonca v mnohých prípadoch daň ani neplatí, resp. veľmi malú, keď sa odpočíta nezdaniteľná časť základu dane ... ja si myslím, že je to dostatočne spravodlivé!

- dosah - keď berieme do úvahy, že podľa Smeru sa toto opatrenie dotkne cca 30 000 daňovníkov, tak takéto zvýšenie dane prinesie dokopy ročne do štátneho rozpočtu zhruba 31,2 mil. Eur (104 Eur * 25 000 = 2,6 mil *12 = 31,2 mil. Eur), deficit bol koncom roka 2011 na úrovni 2,67 miliardy EUR....ide teda o opatrenie, ktoré zabezpečí zníženie deficitu verejných financií o neuveriteľných 1,17 % z celkového deficitu....1,17 %!!!!!!  To hádam pán Fico nemôže myslieť vážne! Aj keď zoberiem do úvahy celé 4 roky fungovania tejto vlády, tak ide o zníženie deficitu LEN o 4,67 %!!! Čo je toto preboha za opatrenie? Takéto niečo mu mohol poradiť naozaj iba pán Kažimír.

2. Firmy s daňovým základom nad 30 miliónov Eur majú mať sadzbu 22 % namiesto 19 % - opäť pre voličov jasná istota, ale akosi sa tu neberie fakt, že práve podniky dávajú ľuďom prácu aj keď samozrejme za také platy, za aké sú ochotní ľudia pracovať, v prípade napr. východného Slovenska teda za mzdy na úrovni od 300 do 500 Eur v čistom, ak tieto podniky odídu, tak títo ľudia budú mať sociálne dávky vo výške nanajvýš 200 Eur a budú "vyciciavať" štát, pretože každé jedno prepustenie zamestnanca znamená zaťaženie štátu ročne o zhruba 2 400 Eur a práve to je ten problém, že podnikatelia určite nebudú šetriť na sebe, ale na ľuďoch...to je proste fakt....ak im štát vyrubí vyššie dane a dokonca ešte zdaní dividendy, takmer s istotou možno povedať, že podniky to budú riešiť buď zužovaním výroby, čo povedie k prepúšťaniu a prehĺbovaniu nezamestnanosti, alebo znižovaním miezd, čo bude mať opäť len dopad na obyčajných ľudí tým, že sa im zníži príjem a životná úroveň....toto je zrejme tá sociálna demokracia v podaní Smeru...a to nehovoriac o tom, že to do rozpočtu prinesie ešte menší efekt ako predošlé opatrenie, nakoľko takých firiem je na Slovensku podľa najnovších štatistík 21, pričom najväčšou je SPP, stačí, že tento podnik zúži výrobu a príjem z dane sa tak zníži, že vlastne sa ani nič nemuselo zavádzať...."brilantné" riešenie!!! Ja len dúfam, že pani Kohútiková bude mať viac súdnosti.

3. PPP projekty - odrazu už štát nemusí hrať hlavnú rolu, odrazu je dobré, keď sa do stavania diaľníc zapojí aj súkromný sektor, PPP projekt vo svojej podstate nie je zlý, ale je ľahko zneužiteľný, čo sa ukázalo aj za prvej Ficovej vlády, kedy stavali diaľnice 2x drahšie ako staval Fígeľ, ktorý ich stopol a vyhlásil tendre nanovo, a taktiež sa za Ficovej vlády postavilo 40 km nových diaľníc za 4 roky, pričom za Fígeľa sa za rok stihlo postaviť resp. začalo stavať 54 km nových diaľníc ....

4. Ostatné opatrenia - tie už len podčiarkujú bezradnosť novej vlády niečo riešiť - budovanie širokorozchodnej železnice cez Slovensko (kde na toto preboha chce Fico zobrať v krízových rokoch peniaze), veď len samotní investori by potrebovali od každej krajiny, ktorej by sa to týkalo, dotáciu 2,9 miliardy Eur!!!, čo je porovnateľné so súčasným deficitom štátneho rozpočtu, ktorý je neustále potrebné znižovať), zmena Zákonníka práce s posilnením zamestnanca (to bude mať opäť vplyv NAJMA na to, že zamestnávatelia prestanú prijímať zamestnancov, resp. dôjde k stagnácii alebo odlivu investícií a teda vyššia nezamestnanosť), zmeny v justícii (to znamená len to, že Harabín ostáva a reformy Lucie Žitňanskej pôjdu do úzadia) atď.

Nechcem tu menovať všetky veci, lebo by to bolo na dlho, ale jedna vec, ktorú Fico chce už dlhšie presadiť, je zoštátnenie druhého dôchodkového piliera. Aj z vyjadrení jednotlivých predstaviteľov Smeru sú tu náznaky, že nechcú nechať pôvodný systém sporenia v pôvodnom stave a budú ho meniť. Obávam sa však, že meniť skôr v takom štýle, ktorý povedie k tomu, aby bol čoraz viac nevýhodný pre sporiteľov. Nepriamo to vyplýva napr. aj z úst Braňa Ondruša zo Smeru. Je to vcelku aj logické, lebo keď niekto potrebuje riešiť znižovanie deficitu na úrovni 2,6 mld Eur a pritom má riešenia, aké má, ktoré prinesú tak zníženie deficitu maximálne o 5 %!!!, tak prečo nesiahnuť na úspory ľudí, ktorí už v dôchodkovom systéme majú spolu nasporených zhruba 5 mld Eur. Z toho by už veru bolo na rozdávanie istôt. Len za akú cenu? Za cenu toho, že mne ako občanovi, ktorý si sporí na svojom osobnom účte, niekto zoberie peniaze a dá ich nejakému "cigošovi", ktorý nič nerobí a je odkázaný na dávky...to je prosím sociálna demokracia v podaní Smeru. Ja len dúfam, že sa takýto hrozivý scenár nenaplní.

Na záver to možno zhrnúť jednoduchou vetou. "Ďakujem pekne za takéto opatrenia, ja túžim skôr po iných istotách!!!"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?