Stewart Show - fikcia či realita?

Autor: Ján Sciranka | 16.12.2013 o 12:11 | (upravené 16.12.2013 o 13:00) Karma článku: 9,57 | Prečítané:  233x

Skôr než začnem, musím napísať, že som hrdý Slovák a že milujem svoju krajinu nadovšetko, avšak niekedy sa hanbím za to, s kým zdieľam tento môj pocit. Niekedy totiž nastanú situácie, kedy naozaj žasnem a musím zareagovať. Nedávno taká nastala, keď sa objavila náhravka zo show amerického zabávača Jona Stewarta. Ja osobne som toho názoru, že americký humor vo veľkom množstve prípadov možno označiť za naozaj katastrofálny a jeho zrejme jediným cieľom je ohlúpnuť americké ovečky prikovaním ich k svojim televíznym prijímačom. Veď ostatne na Slovensku sa nič iné nedeje. Každopádne som sa s úžasom pozeral na ten "hnus", čo vraj Stewart predviedol. Označiť Slovákov za ľudí, čo papajú zvratky, čo predávajú prdy v krabiciach a ešte k tomu nebodaj máme za prezidenta kravu. Skôr som teda s úžasom pozeral na reakcie. Zamyslime sa ale - fikcia či realita?

Ukážka z americkej showUkážka z americkej show

Chcem hovoriť hlavne o komentároch, ktoré bežia od Slovákov po celom svete - vyhrážky, útoky, osočovanie na satirickú ukážku toho, ako americké médiá dokážu zveličovať a upozorňovať na to, že keď skončili v porovnaní testovania žiakov základných škôl za Slovenskom, tak že je to čistá katastrofa. Áno, pretože presne o toto tu išlo, vážení. Nie o to, aby chudák Jon si liečil komplexy urážaním Slovákov, ktorých v podstate nemá dôvod urážať. Má ale dôvod urážať americké médiá, čo ukázal už neraz vo svojich programoch.

Otázka je či práve takou reakciou, akú množstvo Slovákov ukázalo, sa nevykresľujeme presne ako v spomínanej show. Žeby Jon Stewart trafil klinec po hlavičke? Odrazu je tu každý národovec, odrazu každému vadí, keď nejaký Američan si "otiera" svoje ústočká o Slovensko, ktoré máme tak najradšej. Státisíce Slovákov sa odrazu ozýva, nadáva a osočuje, lebo sa stalo niečo také hrozné, čo "pošramotilo" povesť Slovenska vo svete, zatiaľ čo tých 10 normálnych Slovákov, čo sa tu nájde, ide namiesto týchto stupidít riešiť oveľa podstatnejšie veci - napr. ísť protestovať pred Ficovo sídlo a poukázať tak na to, kde by sa mali uberať oči všetkých tých národovcov, čo pindajú po celom internete. Vybiť si frustráciu z toho, že nás tu okráda tlupa darmožráčov bez chrbtovej kosti a my sa im nevieme postaviť, na chudákovi, ktorí len chcel poukázať na to, aké sú americké médiá skazené. Kiežby si bol do jazyka zahryzol, lebo si tým pohneval naozaj veľké stádo ovečiek, ktorým velí hlavná krava na prezidentstkej stoličke. Mám niekedy pocit, že naozaj naše Slovensko tak aj vyznieva. Veď predsa len keď si to povieme po lopate, tak naozaj sa podlizujeme každému šupáckemu investorovi (česť výnimkám), ktorý príde z Hornej Dolnej, dáme mu stimuly neskutočných rozmerov, odíde si kedy zmyslí a nechá tu naozaj len prdy v krabiciach. To nehovorím o tom, že v rámci Európskej únie sme už dávno zmierení s tým, že papáme ten najväčší odpad, čo sa v rámci tohto európskeho zoskupenia vyrobí - veď aj tie nepodarky musí niekto zjesť, takže právom môžeme povedať, že papáme zvratky a vôbec nám to nevadí, ba dokonca nemáme ani snahu lobovať o zlepšenie. A o tej krave v prezidentskom paláci hádam nemusíme ani hovoriť, že? Myslím, že niektoré výroky našej excelencie mohli radšej skončiť jednoducho Múúúúú ... určite by to bolo dôstojnejšie ukončenie niektorých príhovorov.

Pýtam sa teda, či vôbec sú oprávnení tí, ktorí vedia kričať iba cez internet ako osoby prakticky bez identity, osočovať niekoho, kto satiricky poukáže na určitý problém vo svojej krajine a vyberie na to jediný príklad z Európy. Pýtam sa, prečo tí istí internetoví horlivci nie sú takí akční, aby sa postavili zlodejom, ktorí neustále drancujú túto krajinu a pasú sa na verejných peniazoch ako pásomnice. Z tohto celého žiaľ opäť Slováci vyjdú vo svete na posmech, avšak určite nie kvôli pánovi Stewartovi. Za hanbu si môžeme aj sami, keď neutíchajúca apatia voči veciam verejným vedie ľudí na Slovensku k tomu, aby volili najväčšie gorily, aby boli ľahostajní voči každému a aby si kopli do každého, kto si zažartuje spôsobom, ktorý prevyšuje inteligenčný kvocient množstva jedincov. Pred odvysielaním každého takého vtipu by bolo zrejme na mieste niektorým slovenským jedincom dať krátku inštrukciu o tom, že ten vtip je myslený na inú stranu ako to vyzerá. Americkí producenti musia totiž brať do úvahy fakt, že tunajším občanom by nevadilo zrejme ani to, keby ich vyvolení im ukradli peniaze priamo spred očí, ešte by im aj zatlieskali a volili by ich ďalej. To len vypovedá o charaktere slovenského národa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?